راه بند ستونی

راه بند ستونی یا بولارد از انواع راه بند پارکینگ است .راهبند  بولارد برای جلوگیری از حملات تروریستی از طریق وسایل نقلیه سنگین (بالای ۱۰ تن) و سرعت بالا (بالای ۹۰ کیلومتر) کاربرد دارد.

راهبند ستونی از یک استوانه فولادی تشکیل شده است که به کمک یک محرک خطی به سمت بالا و پایین حرکت میکند.کل مجموعه استوانه فلزی متحرک و سیستم محرک داخل یک گودال در درون زمین قرار میگیرد و عملکرد آن از طریق مدارفرمان که در اتاق کنترل نصب شده ، هدایت میشود.

در مواقعی که کاربر قصد بستن محل مورد نظر را دارد ، با صدور فرمان از کنترل باکس ، استوانه به سمت بالا حرکت میکند و به عنوان یک مانع در برابر تردد خودروها عمل میکند . بولارد ها مقاومت بالایی در برابر برخورد داردند و قادرند از عبور وسایل نقلیه غیر مجاز ممانعت کنند.

بر اساس سیستم محرک میتوان راه بندهای ستونی در دو گروه الکترومکانیک و هیدرولیک طبقه بندی می شوند.

راهبندهای بولارد الکترومکانیک غالبا تعداد سیکل عملکرد کمتری نسبت به نوع هیدرولیک دارند و هزینه تعمیر و نگهداری آنها بالاست.به همین سبب امروزه از نوع هیدرولیکی بیشتر استفاده میشود.

این نوع راه بند از لحاظ میزان مقاوت هم به دو گروه معمولی و ضد تروریست تقسیم می شوند . بولارد ضد تروریستی استوانه و موتور قوی تری نسبت به بولارد معمولی دارد و برای متوقف کردن وسایل نقلیه سنگین کاربرد دارد.