دستگاه های کنترل تردد شامل: دستگاه های کنترل تردد اثرانگشتی، دستگاه های کنترل تردد کارتی و دستگاه های کنترل تردد کد، به منظور ثبت تردد افراد در سازمان ها، ارگان ها و سایر محل هایی که نیاز به کنترل دسترسی افراد به گذرگاه های مختلف آن محل وجود دارد، استفاده می گردند چرا که یکی از مهم ترین نگرانی های مدیران در ادارات و سازمان ها استفاده از سیستم ها و امکاناتی است که بتوانند به راحتی از حضور واقعی پرسنل خود در محیط کار، آگاه شده و حق دسترسی افراد به محیط های مختلف و مکان های خصوصی را محدود کنند.

با توجه به اینکه اثر انگشت هر فرد منحصر به فرد بوده و هیچ دو فردی یافت نمی شود که اثر انگشتی مشابه داشته باشند (زیرا اثر انگشت از برآمدگی ها و فرورفتگی هایی تشکیل شده که ساختار و نحوه قرارگیری این موارد، اساس انحصاری بودن هر اثرانگشت است)، یکی از مطمئن ترین راه ها برای کنترل تردد افراد در چنین مراکزی استفاده از اثر انگشت فرد جهت ثبت ترددش می باشد.

سنسورهای اثر انگشتی با دریافت اثر انگشت شخص و ذخیره سازی آن، روشی مطمئن و دقیق و همچنین جایگزین روش سنتی دریافت اثرانگشت (با استفاده از استامپ) محسوب می گردد.

چگونگی تردد افراد و نحوه دسترسی آنها به قسمت های مختلف یک سازمان، امری حیاتی و قابل توجه است که سیستم های کنترل تردد، بنا به درخواست و نیازهای مصرف کنندگان، راهکارهای متناوبی را در اختیارشان قرار می دهند. برای مثال استفاده از دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی به همراه دستگاه های کنترل تردد کد بسیار مناسب جهت کنترل تردد اتاق سرور، اتاق ریاست سازمان و به طور کلی مکان های امنیتی می باشد که دارای حساسیت بالاتری نسبت به سایر مکانها هستند.

به طور کلی می توان گفت استفاده از دستگاه کنترل تردد بیومتریک بخصوص اثر انگشت ملاک تردد و اعمال محدودیت در بسیاری از اماکن مورد نیاز به این سیستم ها گردیده و همه روزه این تکنولوژی در حال رشد و ارتقاء می باشد. البته نکته بسیار مهم در استفاده از این دستگاه ها، مشاوره خرید آنها است، چراکه به دفعات اتفاق افتاده که دستگاه های کنترل تردد اثر انگشت خریداری شده، اما درواقع ضرورتی به استفاده از این دستگاه نبوده است، چرا که استفاده از اثر انگشت افراد به عنوان یکی از معیارهای بایومتریک  بیشتر در سطوح امنیتی بالاتر پیش نهاد میگردد.

از انواع دستگاه های کنترل تردد که کاربرد های گوناگونی هم دارند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه کنترل تردد کارت خوان

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

دستگاه کنترل تردد دوربین دار

دستگاه کنترل تردد با سنسور پلیمری

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه کنترل تردد با رمز عبور

در دستگاه ها امکان تعریف گروه های مختلف، کنترل و مدیریت ورود خروج هر یک از گروه ها وجود دارد.

دستگاه های کنترل تردد توانایی ثبت مهمان جهت مجاز بودن ورود و خروج موقت وجود داشته و امکان مسدود سازی تردد هر یک از نفرات ثبت شده در سیستم توسط مدیر سیستم وجود دارد