آیفون تصویری (video door phone ) سیستمهای ارتباطی هستند که مانند آیفون‎های معمولی ارتباط صوتی بین فرد مراجعه کننده و افراد داخل یک ساختمان را برقرار می‎کند. علاوه بر آن قادرند تصویر فرد مراجعه کننده را نیز بر روی مانیتور گوشی داخل ساختمان نمایش دهند در صورت لزوم حتی می توانند تصاویر افراد مراجعه کننده را با کمک تجهیزات جانبی ضبط نمايند. آیفون تصویری بسته به نوع تصویری که پخش می کنند به دو صورت رنگی وسیاه و سفید در بازار ارائه شده اند.

پنل جلوی در (camera ) آیفون تصویری

این پانل ها در دو نوع رنگی و سیاه و سفید می باشند معمولاً نوع رنگی با علامت سه عدد بیضی به رنگهای قرمز و زرد و آبی روی پانل مشخص می شوند.قسمتهای اصلی پانل به صورت زیر است:

۱- صفحه فلزی (panel):که از جنس آلومینیوم آلياژي می باشدو دور آن لاستیکی برای جلوگیری از نفوذ آب قرار داده شده است.

۲- شیشه حفاظ لنز (camera window):برای جلوگیری از تاثیر مستقیم عوامل جوی روی لنز یا دستکاری لنز

۳- دوربین آیفون (ccd camera): تصویریاز نوع CCD میباشد و وظیفه دریافت تصویر را بر عهده دارد دارای دو نوع رنگی و سیاه وسفید است. لنز آن از نوع فیکس می باشد و زاویه ديد تنها با تغيير مکان دوربین قابل تنظیم است.

۴- LEDهای دریافت کننده نور مادون قرمز (infrared led): برای این است که دوربین بتواند در شب نیز دید داشته باشد

۵- بلند گو برای پخش صدا (speaker)

۶- شستی زنگ به تعداد طبقات (resident call button)

۷-میکروفون برای انتقال صدا به گوشی ( microphone)

۸- پیچهای مخصوص که برای باز و بسته کردن نیاز به آچار آلن دارد (tamper proof screw ).

۹- پیچهای تنظیم زاویه دوربین (angular adjust)( angel control)

۱۰- ترمینالهای اتصال سیم مانيتور درپشت پانل ( resident videophone connector)

۱۱- سيم اتصال تغذيه ۱۲ ولت dc (power connection )

۱۲- سيم اتصال به در بازكن  (door opener (release connection wire

گوشی (Monitor) (Video phone) آیفون تصویری

گوشی نیز به دوصورت رنگی وسیاه و سفید وجود دارد. معمولاً گوشی های سیاه و سفید برای نمایش تصویر از لامپ تصویر استفاه می کنند و قسمت نمایش تصویر گوشی های رنگی به صورت LCD می باشد.

منبع تغذيه (power source ) آیفون تصویری

منابع تغذيه مورد استفاده در سيستم آيفون تصويري مانند منبع تغذيه آيفون‎هاي معمولي ميباشدو داراي خروجي ۱۲ ولت dc وac است. خروجيac  براي تغذيه در بازكن استفاده مي‎گردد و خروجي dc مستقيما به سيم‎هاي آبي و قرمز پشت پانل وصل مي‎گردد.در پانل‎هاي يك طبقه اي كه فقط دو سيم مشكي براي اتصال تغذيه وجود دارد اتصال آن به منبع dc يا ac فرقي نمي‎كند.

قفل در بازكن (door release)(door lock ) آیفون تصویری

دو نوع در بازكن در آيفونها استفاده مي‎شود.يك نوع با زنجير است كه از انرژي ذخيره شده فنر براي آزاد كردن زبانه در استفاده ميكند. نوع دوم نيازي به زنجير ندارد وتوسط يك مگنت زبانه به داخل كشيده شده و در باز مي‎شود.در بازكن‎هاي نوع دوم معمولا از منبع dc 12ولت يك آمپري تغذيه مي‎شوند.

نگهداری از پنل آیفون تصویری

پنل آیفون تصویری شما ممکن است کثیف شود یا حتی به جز آلودگی چیزهای دیگری به آن بچسبد با این حال شما می توانید با مراقبت صحیح، عمر طولانی ای برای حفظ بدنه، دوربین و کلیدهای پنل آیفون تصویری بدست آورید برای رسیدن به این منظور موارد زیر را در نظر بگیرید

به هیچ عنوان از آب مستقیم برای شستشوی پنل آیفون تصویری استفاده نکنید

برای لنز پنل آیفون تصویری خود محافظ قرار دهید که خط و خشی به آن وارد نشود به این دلیل که مات بودن و خط و خش داشتن صفحه ای که دوربین در پشت آن قرار دارد هم به زیبایی آن صدمه میزند و هم خطرناک است و باعث عدم تشخیص صحیح شما می شود و ممکن است درب را اشتباها بر روی افراد غریبه باز کنید

مهمتر از همه اینکه توصیه می کنیم برای محافظت بیشتر پنل آیفون تصویری خود از قاب باران گیر که یک نوع محافظ در برابر سرما و بارندگی است استفاده کنید

با رعایت همین اصول ساده در نگهداری از پنل آیفون تصویری می توانید از آیفون تصویری خود به مدت طولانی تر و البته با کیفیت بالاتر و خیال آسوده تر استفاده کنید